Danimarka hızla normal hayata dönüyor

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG

KRONA virustan en az etkilenen ülkelerden biri olan Danimarka’da normal hayata hızlı bir şekilde geçiliyor.Ülkede temel eğitim okullarında 1 den 5 inci sınıfa kadar çocuklara sunulan eğitim ve kreşlerde bakım hizmetleri sunulmaya başladıktan sonra şimdi de açık havada 10 kişinin bir araya gelmesi onaylandı. Ayrıca liselerde, meslek okullarında 1 inci sınıflarda sınavlar iptal edilirken 2 inci ve 3 Üncü sınıflarda sınavlar yapılmaya başladı. 1 inci sınıfların eğitimleri ise internet üzerinden devam ediyor. Helsinge Lisesi yönetimi yapılan toplantı sonrasında Gribskov belediyesinde 6-10 sınıflar ve lise 1. meslek okulu HF 1 için okulların yaz tatilinden önce açılmayacağını bildirdi.

500 KİŞİ BİRARAYA GELEBİLSİN

Danimarka Gençlik Federasyonu, iktidardan sportif faaliyetler ve dernek toplantıları için en çok toplanabilecek kişi sayısının 1.000’e çıkarılmasını isterken, Kültür ve Sağlık Bakanlığı kurallara uymak şartı ile açık havada 10 kişinin biraraya gelebileceğini bildirdi. Gençlik federasyonunun talebinin ise mayıs ayından sonra tekrar değerlendirileceği ve 500 kişiye kadar toplantı yapma yada sportif faaliyetlere katılma izninin mümkün olabileceği bildirildi.

DANİMARKALILAR ÇOK ETKİLENMEDİ

Türkiye gibi ülkelerde sokağa çıkma yasağı, maske ve eldiven takma zorunluluğu gibi kurallar uygulanırken, Danimarka halkı maske ve eldiven kullanmamayı tercih etti. Alışveriş merkezlerinin aldığı önlemlerle yetinen Danimarka halkı, 2 kişiden fazla yanyana gelmemek, her aileden bir kişinin alışveriş yerine girmesi, iki metre mesafeyi korumak gibi kuralları uygulamayı tercih etti. Yaşlılar başta olmak üzere Danimarkalı aileler güzel havalarda dışarı çıkarak yürüyüş yapmaktan ve temiz hava almaktan geri kalmadılar. Aile doktorları da ailelere dışarıda başkalarına fazla yaklaşmama şartı ile yürüyüş yapmaları tavsiyesinde bulundular.

Gilleleje şehri yat kulübü Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmenin ardından üyelerine eve kapanmamaları tekneleri ile denize açılarak sopor yapmaları ve temiz hava almaları çağrısında bulundu.

Danimarka’da normal hayata önümüzdeki bir yada en geç iki ay içinde dönülmesi beklinirken, Kronadan ölenlerin sayısı 370’e ulaştı.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply