BM Genel Saekreti Guterres „diplomatik çözüm şart“

0

Savaş Karakaplan / Kopenhag

Danimarka’da iki gündür devam eden Kopenhag C40 Belediye Başkanları Zirvesi’nde iklim değişikliğine karşı alınacak tedbirlerden daha çok Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri operasyonu konuşuldu. Ziveye katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, „İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine ve afetlere karşı katılımcı bir yöntemle, tüm canlılığıyla kenti kapsayan, sürdürülebilir bir yaklaşım ortaya koymak zorundayız derken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’i ziyaret etti. İkili görüşmeden sonra yaptıkları basın açıklamasında, ana konuyu Türkiye’nin Suriyeye yönelik askeri operasyonun oluşturduğunu bildirdi.

Danimarka başbakanı Mette Frederiksen, BM Güvenlik Konseyinin Türkiyenin Suriye operasyonu konusunda görüşmeler gerçekleştirmesinden dolayı memnuniyetini dile getirirken, Türkiye’ye etkin bir baskı uygulanmasında uluslararası birlikteliğin önemli olduğunu söyledi.

BM genel Sekreteri António Guterres de diplomatik çözümlerin öncelik kazanması gerektiğini belirterek, silahlı barış gücü çözümünün, diplomatik çözüm olmadan, barışın korunması için söz konusu olamayacağını söyledi.

İkili, Suriyeli mültecilerin avrupada yarattığı tedirginliğe de değinerek, iltica sistemi üzerinde görüşmelere ağırlık vereceklerini açıkladılar.Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply