Danimarka Türkiye’yi uyardı

0

Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları derhal durdurmasını isteyerek, operasyonları kınayan Danimarka hükümeti, AB’nin pazartesi günü Türkiye’ye yönelik yaptırım kararları alacağını açıkladı.

Ünsal Turan / Kopenhag

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofood, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek’i, bakanlığa çağırarak, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı“barış pınarı hareketı hakkında bilg aldı. Danimarkalı Bakan Jeppe Koofood, yaptığı basın açıklamasında. „Türk Büyükelçisi UğurKenan İpek’i bugün dışişleri bakanlığına çağrmaya karar verdim.Dış politika genel müdürümüz ile yaptığımız görüşmede kandisine, Danimarka hükümeti olarak Türk ordusunun Suriye’ye saldırısını kınadığımızı ve askeri operasyonlarını durdurarak derhal Suriye’den çıkmasını beklediğimizi ilettik.Böyle her zaman bir ülkenin büyükelçisi bakanlığa çağrılmaz, sadece çok önemli durumlarda çağrılır. Biz kendisine, Danimarka olarak, operasyonların sivil halka ve ISIS ile mücadeleye zarar verdiğini hatırlatarak, kınadığımızı bildirdik.diğer AB üyesi ülkeler de benzeri uyarılarda blundular. Pazartesi günü katılacağım AB bakanlar kurulu toplantısında da durumu dile getireceğim. Hiç şüphem yok ki toplantıda Türkiye’ye karşı nasıl bir yaptırımda bulunacağımıza dair kararlar alacağız“dedi.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply