İmamoğlu’na Dünya Belediyeler Birliği çevre zirvesinde büyük ilgi

0


Kopenhag’da gerçekleşen iklim konulu C40 Dünya Belediye Başkanları zirvesine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, zirvenin ilgisini üzerine topladı. 

Savaş KARAKAPLAN

KOPENHAG – Kopenhag’da C40 Dünya Belediye Başkanları zirvesi gerçekleştiriliyor.

İklim konulu zirveye davet edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, zirvenin ilgisini üzerine topladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arkadaşımız Savaş Karakaplan ile görüştü.

Dünyanın en büyük 40 şehrinden katılan belediye başkanları, şehircilik ve iklim değişikliği sorunları ve çözüm politikalarını görüşüyorlar.


 

Bu sabah basın toplantısında bir konuşma yapan İmamoğlu, “demokrasi belediyeciliği ileriye taşıyacaktır, çalışmalarımızı ve karar alma aşamalarımızı halka açık şeffaf bir yöntemle gerçekleştiriyoruz, böylece halkı birlikte çalışmaya davet ediyoruz “dedi.

Danimarka TV2 televizyonunun , Suriye operasyonu ile ilgili sorusu oturum başkanı tarafından, iklim ve belediyecilikle ilgisi olmadığını belirtilerek engellendi.

Toplantı çıkışında TV2 kanalının sorularını cevaplandıran İmamoğlu, ”operasyon yansıtıldığı gibi, sorunuzda yönelttiğiniz gibi aslında Kürt’lere karşı bir saldırı söz konusu değildir. Ülkelerin ve hükümetlerin bölgedeki hatalı politikaları nedeniyle milyonlarca Suriyeli mağdur durumdadır. Bu insanların ülkelerinde huzur içinde yaşamaları hepimizin önceliği olmalıdır.” dedi.

Arkadaşımız Savaş Karakaplan ile görüşen İmamoğlu, Kopenhag ve Danimarka’daki vatandaşlarımız hakkında ve şehircilik politikaları konusunda bilgi aldı.

Konferans salonuna geçildiği sırada İmamoğlu’na büyük ilgi gösterildi.

İmamoğlu zirve çerçevesinde yarın yapılacak oturuma katılarak konuşma yapacak. Toplantı sonrası büyükelçi ile görüşmesinin ardından İstanbul’a geri dönecek.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply