Biber spreyi yasallaştı

0

Ünsal TURAN / NNA unsal

Danimarka parlementosunda çoğunluğun oyları ile kabul edilen yasa tasarısına göre 1 ocak 2019 tarihinden itibaren evde biber spreyi bulundurmak yasal olacak. Yeni yılda yürürlüğe girecek olan yasa ile evlerde savunma amaçlı biber spreyi bulundurulabilecek. Ancak biber spreyinin dışarıda gezdirilmesi, yani çantada, cepte veya arabada bulundurulması cezaya tabi olacak. Ceza 4 bin krondan başlayacak.Özel durumlarda, hayatı tehlikede olan şahıslar emniyet teşkilatından izin alarak spreyi yanlarında taşıyabilecekler. Spreyin evde dışarıdan gelen bir tehlikeye karşı kullanılması durumunda tehlikenin boyutu ve spreyin kullanılmak zorunda kalındığı ispat edilecek.Hırsızların ev sahibine karşı silah kullanmamaları durumunda spreyi kullanmak yasak olacak.Biber spreyinin serbest bırakılmasının nedeni, şiddet mağduru kadınların kendilerini daha iyi koruyabilmeleri, tecavüzleri önleme olarak gösterildi.

Yetkililer evinde biber spreyi bulunduracak kişilere şu uyarılarda bulundular:

-Spreyi kötü amaçlı ve mecbur kalmadıkça kullanmayın

-Silah satış yerlerinden satın alacağınız sprey için makbuz alın, yolda polis tarafından durdurulduğunuzda yeni satın alındığını ispat edin.

-Spreyi satın aldıktan sonra eve gitmeden önce, bir mağaza veya alışverişe gitmeyin

-Spreyi satın alınca hızlı bir şekilde evinize götürün.

-Sprey alırken tarihine dikkat edin.

-Biber spreyleri iki çeşit oluyor. Biri yakın mesafeden etkili ancak rüzgarlı havada kendinizi de etkileyebilir. Diğeri ise köpük şeklinde daha etkili ve uzak mesafeden kullanılabilir.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply