Kuzu toplum (birileri köşkte yaşarken)

0

Ünsal TURAN / NNA unsal

Türkiye’de eğitim malzemelerine yüzde 18 zam geldi. Bir kalemin fiyatı 5-6 liraya yükseldi. Haberlerde bir öğretmen „bizi söşlemeli çalıştırıp, düşük ücret ödüyorlar. Kar yağdığı ve okullar tatil edildiği zaman elime 600-700 TL. Geçiyor“ diyor.Oysa bir ülkede en büyük yatırım eğitime olmalıdır. Eğitim, sağlık ve sosyal haklarda kısıtlama olmamalıdır. Eğitim en az lise sona kadar ücretsiz olmalı ve ailelerin, öğrencilerin cebinden bir kuruş bile çıkmamalıdır. Danimarka’da böyle. Üstelik lise ve üzeri eğitime giden gençler maaş bile alıyorlar.

Ben, Türkiye’deki gelişmelere„Pes artık“ diyorum.Türk halkı AKP iktidarı döneminde tam bir kuzuya döndü. Ellerinden ne alınırsa alınsın itiraz yok. Kafalarının üzerinde sopayla yaşıyorlar itiraz yok. Telefonlarının dinlenmesi, yaşamlarının takip altında olması,söyledikleri her söz, kullandıkları sosyal medya için haklarında dava açılması gibi, ülkenin tam bir polis devleti haline gelmesine itiraz yok.

Çoğu zaman „bu insanlar Avrupa ülkeleri hakkında hiç mi bilgi sahibi değillerdir. Avrupa ülkelerindeki demokrasi insan hakları konusunda hiç mi bir şey bilmememektedirler“ diye düşünüyorum.

Türkiye tam bölgede en güçlü ülke olmak üzereyken, 17 yılda dibe vurdu. Para kalmadı. Şimdi rant uğruna kamu arazileri satılmaya başlandı. Türkiye AKP döneminde düştüğü duruma hiç düşmemişti.

Bir 15 temmuz darbesi uydurdular, ben de gerçekten ordu yönetimi ele alacak, fetöcülere, Atatürk düşmanlarına, komutanları hapse atanlara, kozmik odaya girenlere hadlerini bildirecek diye sevinmiştim. Oysa kumpas’ın bir başka şekli ile karşı karşıya kalmışız. Ben Türkiye’deki tüm ihtilalleri yaşadım. Her dönemde asker ülkeyi kaos içinden çıkarıp yönetimi sivile devretmiştir. „darbeler ülkeyi 10 yıl geri götürür“ diye karşı çıkanlar şimdi ülkenin 90 yıl geri gittiğini görüyorlardır hel halde.

Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk ilkeleri ve devrimlerinden bir eser kalmadı, radikal dinciler, Atatürk’e 100 yıldır kin besleyenler kazandı. Türk halkı tek bir çoban tarafından güdülen sürüye döndü.

Rahmetli Aziz Nesin’e Göteborg kitap fuarında „neden Türk halkının yüzde 60 ‘ının aptal olduğunu söylediniz“ sorusunu sorduğumda bana „aslında yüzde 90’ı aptal da ben, daha fazla tepki çekmemek için yüzde 60 dedim. Örneğin devlet bana koruma verdi. Yaşadığım apartmanın kapısında iki asker bekliyordu. Bir gün dışarı çıkarken onlara „niye bekliyorsunuz“ diye sordum. Bana, „burada yaşlı bir yazar amca varmış onu koruyoruz“ dediler“ yani beni bile tanımıyorlardı, nasıl koruyacaklardı? Artık ne demek istediğimi sen anla“ şeklinde cevap verdi. Aziz Nesin’i

şimdi daha iyi anlıyorum.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply