Bütçe görüşmeleri göçmenleri vurdu

0

 

 

Ünsal TURAN / NNA unsal

Danimarka’da meclisteki 2019 bütçe görüşmelerinde gündemi göçmenler oluşturdu. İktidardaki Libaral Parti ve itidarı dışarıdan destekleyen aşırı sağ Danimarka Halk Partise,göçmenlere verilen uyum desteği ödemelerinde kısıtlama kararı aldı. Bundan böyle yalnız yaşayan göçmenlerden ayda 2.000 kron, evli olanlardan ayda 1.000 kron kesinti yapılacak.2019 bütçe görüşmeleri sırasında alınan karar, Maliye Bakanlığında yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna duyruldu.

Göçmenlerden sorumlu Bakan İnge Stöjberg, „bundan böyle „uyum desteği“ adı altında göçmenlere yapılan ekonomik yardımlar kendi geçimini sağlamaya çalışanlara destek ve ülkelerine geri dönüş yapmak isteyenlere destek olarak iki ayrı isim altında anılacak. Yardımlar göçmenlerin yalnız yaşamaları, evli olmaları veya çocuk sahibi olmaları gibi aile durumlarına göre belirlenecek. Örneğin yalnız yaşayan bir kişiden ayda 2.000 kron, evli olan bir çiftten 1.000 kron kesinti yapılacak“ dedi.

Yalnız yaşayan bir kişinin vergi kesilmeden önce bürüt 11.993 kron aldığını belirten Sosyalist Halk Parti Sözcüsü Karsten Hönge ve Birlik Partisi Sözcüsü Finn Sörensen daha önce bütçe komisyonuna başvurarak ödeneklerin arttırılmasını talep ettiklerini ancak komisyonun aksine karar aldıklarını belirterek „kesinti göçmenlere karşı alınan haksız bir karardır. İnsan Hakları Kuruluşu bile mevcut yardımların yetersiz olduğuna dikkat çekmişti“ dediler.

Yeni kısıtlamaların göçmenleri oldukça zor durumda bırakması beklenirken, iktidar partisi kararın göçmenleri çalışmaya özendirmek amacı taşıdığını bildirdi.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply