Ulu Önder Atatürk saygıyla, özlemle anıldı

0

Savaş Karakaplan/Kopenhag

 

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yıl dönümünde Kopenhag Büyükelçiliği’nde düzenlenen törenle anıldı.

Anma törenine elçilik çalışanları ile Kopenhag ve çevresinden vatandaşlar katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan tören İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.  Törende konuşan Büyükelçi Uğur Kenan İpek, ” Bugün büyük önderimiz ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79. yıl dönümünde kendisinin aziz hatırası önünde bir kez daha minnetle, saygıyla ve şükranla eğiliyoruz. Atatürk ve silah arkadaşlarının kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyetinin birer evladı olmaktan, bu anlamlı günde bir kez daha gurur duyuyoruz ve bu gururu siz Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşlarıyla birlikte yaşamak beni ayrıca duygulandırıyor ve gururlandırıyor. Atamızın aramızdan ayrılmasından dolayı hüzün duyuyoruz ama bir o kadar da gururluyuz ve mutluyuz. Çünkü onun eseri olan Cumhuriyetimizin evlatlarıyız. Atatürk Cumhuriyetini  korumak ve sonsuza kadar yaşatmak üzere ant içmiş evlatlarıyız. Atatürk’ü ve kurduğu Cumhuriyet ve değerlerini anlamak kadar anlatmak da önemlidir ve bunu yeni nesillere aktarmak da son derece önemlidir. Atatürk hayatımıza o kadar yerleşmiştir ki onu anlatmak için, o bir sevgidir ve  bir önderdir demek yeterli değildir. Atatürk’ün Cumhuriyetimizin değerlerini çağdaş medeniyetler düzeyine çıkarmak kararlılığı bize ışık tutan bir mesajdır. Bize de düşen ve sizlerden ricam, bu değerleri yaşamak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Atatürk’ün de istediği gibi kazandığımız değerleri çağın gereklerine ve gerçeklerine göre geliştirip, modern Türkiye için en güzelini bularak, ileriye taşıyacağız” dedi.

Büyükelçi İpek, ülkemize karşı düzenlenen tezgahlara değinerek  konuşmasını Atatürk’ün ” Ya İstiklal Ya Ölüm” sözleriyle tamamladı.

 Anma töreni vatandaşlarla yapılan sohbetlerle tamamlandı. 

DSC_7979-2 DSC_7981-2

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply