Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601
Giriş çıkışlarda yolcuların Pasaportları taranacak

Giriş çıkışlarda yolcuların Pasaportları taranacak

0

Ünsal Turan / Kopenhag

Danimarka hükümetinin aldığı bir karara göre bundan böyle ABD, İngiltere, Türkiye gibi ülkelere seyahat eden yolcuların pasaportları, gümrüklerdeki pasaport kontrolü sırasında özel bir tarayıcıdan geçirilecek. Yapılan tarama sırasında pasaporttaki tüm bilgiler, hızlı bir şekilde polisin ve Schengen ülkelerinin özel bilgi işlem merkezine gönderilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada 7 Ekim tarihinden itibaren başlayacak uygulama nedeniyle pasaport kontrolü süresinin uzayabileceği ve kuyrukların oluşabileceği belirtilerek, hava alanı ve gümrüklere zamanında gelinmesi tavsiye edildi.

Açıklamada “sıkılaştırılan sınır kontrolü nedeniyle örneğin ABD, İngiltere, Türkiye, Taylan gibi ülkelere seyahat edeceklerin pasaportları tarayıcıdan geçirilecek ve bilgiler polisin bilgi işlem merkezine gönderilecek. Gerekirse AB ülkeleri bilgi işlem merkezleri de bilgileri görebilecekler. Bu da polise suç şebekeleri, organize suçlar ve sınırlar ötesi insan kaçakçılığı ve suçlarla mücadelede daha iyi imkanlar sağlayacak. Bu işlem için Kopenhag havaalanındaki pasaport kontrolünde ekstra personel görev yapacak.  Havaalanı yetkilileri ile birlikte seyahat edenlerin daha güven içinde seyahat etmelerini sağlayacağız. Ancak işlemler nedeniyle kuyruklar oluşabilir ve kontroller zaman alabilir. Onun için hava alanına biraz daha erken gelinmesini ve pasaportların hazır bulundurulmasını tavsiye ederiz” denildi.

Yasanın 15 Eylül’den itibaren geçerli olduğu ancak uygulamanın Kopenhag ve diğer havaalanlarında 7 Ekim’den itibaren başlayacağı bildirildi. Danimarka böylece uygulamayı, diğer AB ülkeleriyle birlikte gerçekleştirmiş olacak.

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply