İslam karşıtları Türk camisini protesto ettiler

0

Ünsal Turan / KOPENHAG

Danimarka’nın eski başkenti Roskilde şehrinde  Allehelgensgade adresinde inşaatı devam eden Türk camii İslam karşıtları tarafından protesto edildi. Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı gösteriye yaklaşık 100 civarında İslam karşıtı katılırken, cami derneğinden 10 civarında genç de protesto nedenini öğrenmeye çalıştı.

Göstericiler, caminin minarelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Minareler Süngümüz Camiler Kışlamız” sözlerini hatırlatarak, inşası devam eden caminin Erdoğan’ı temsil ettiğini öne sürdüler. Ellerinde “İslamlaşmaya hayır”, “Türbana, burkaya, sosyal kontrole, nefret saçan imamlara hayır” şeklinde pankartlar taşıyan İslam karşıtları yaptıkları basın açıklamasında “İslam hastalık şeklinde yayılıyor. Şimdi minareli bir camimiz daha olacak. Bina içinde ne yaparlarsa yapsınlar ama binanın minarelerinin olması kabul edilemez. Çünkü minareler Erdoğan’ın simgesi. Erdoğan “Minareler Süngümüz Camiler Kışlamız” demişti. Roskilde belediye meclisi minareli bir camiye izin vererek sınırları aşmıştır. Camiyi inşa edenlerin inançları bizi ilgilendirmez ama Roskilde krallar şehridir ve eski başkentimizdir. Bu nedenle tarihi önemi vardır. Krallar şehrinde minarelerin işi olamaz ve inşaatın hemen durdurulması gerekir” dediler.

Bir katılımcı da, Danimarkalıların gittikleri ülkenin örf ve adetlerine, kültürüne saygı gösterdiğini, Danimarka’da yaşayan Türkler ve diğer yabancıların da ülkede yaşamak istiyorlarsa uyum sağlayarak, Danimarka değerlerine saygı göstermeleri gerektiğini söyledi. Protestocu “biz Danimarkalılar, onların örf ve adetlerine göre isteklerini yerine getirmek zorunda değiliz. Onlar bizim kurallarımıza ve değerlerimize göre yaşamak zorundalar” dedi.

İki taraf arasında kısa süreli laf atmalar olmasına rağmen gösteri olaysız şekilde tamamlandı. Göstericiler polis nezaretinde bölgeden uzaklaştırıldı.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply