Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601
Kopenhag’da 1 Mayıs farkı

Kopenhag’da 1 Mayıs farkı

0

Ünsal Turan / Kopenhag

1 Mayıs İşçi Bayramı, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da coşkuyla kutlandı. Faelledparken parkında düzenlenen kutlamalar saat 11.00’de tanıtım çadırlarının, satış standlarının açılışı ile başladı. Saat 12.45’de Kopenhag’ın çeşitli semtlerinden yürüyüşe başlayan sendikaların, işçi kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri Lorenzo Voodrose’nin müzik ziyafeti çektiği büyük sahnenin önüne geldiler. Saat 14.00’de İşçi Sendikaları Konfederasyonundan(LO) Per Olsen, Kamu Çalışanları Sendikasından (FTF) Alice Linning ve Bente Sorgenfrey’in  sahneye çıkması ile başlayan konuşmalar Kopenhag Valisi Sosyal Demokrat Frank Jensen ve Sosyalist Halk Partili Sisse Marie Velling’in, Birlik Listesi Partisinden Nana Hedegar Olsen’in konuşmaları ile devam etti.

Sendika yöneticileri konuşmalarında, refah düzeni ve eşitlik için, ekonomisi sağlam ve sağlıklı bir toplum için mücadeleye devam edecekleri sözü verdiler. Sendikalar işsizliğe de dikkat çekerek, yeni iş imkanları yaratılması, işsizlik yardımı için 225 saat çalışmış olma şartının kaldırılması konusunda hükümete çağrıda bulundular. Konuşmalarda özel hayatın korunması, ülkede yaşayan kim olursa olsun güvenliğinin ve ifade özgürlüğünün sağlanması istendi.

Kopenhag Valisi Frank Jensen konuşmasına Sosyal Demokrat Partili olduğunu hatırlatarak başladı ve “ortak sorunlarımızı hep birlikte ortaklaşa çözeceğiz. Biz eşitsizliğe karşı birlikte mücadele veriyoruz. Kopenhag olarak sorunlu aileler için bir milyar harcadık. Okullarımızda daha çok eğitim saatleri, fakir ailelere ucuz yemekler verildi. Direktör maaşı almayan insanlara uygun kira ile bin adet konut yarattık, çocuklar için daha çok pedagog görevlendirildi” dedi Frank Jensen uzun konuşmasında halk ile el ele vererek işsizlik, eğitim, konut ve şehri güzelleştirme sorunlarının çözülmeye başlandığına işaret etti.

Danimarkalı ünlü sanatçı Peter Belli de söylediği şarkılarla parkı dolduran 10 binlerce kişiyi coşturdu. Danimarkalılar, ülkede yaşayan göçmenler ve Kopenhag’ı ziyaret eden turistlerle coşkulu bir şekilde 1 Mayıs’ı kutlayarak, demokrasi ve ifade özgürlüğünde diğer ülkelerden farklı olduklarını bir kez daha gösterdiler.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

 

 

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply