Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601
Açıklamaları başını yaktı

Açıklamaları başını yaktı

0

Ünsal Turan / Kopenhag

Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği Din Müşaviri ve Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Adnan Bülent Baloğlu, Kristeligt Dagblad (Hristiyan Gazetesine) yaptı açıklamalardan sonra Türkiye’ye geri çekildi. Baloğlu, söz konusu gazeteye verdiği röportaj sırasında, Danimarka’da yaşayan Türklerin Türk devleti tarafından fişlendiğini dolaylı şekilde kabul etmiş, ülkede görevli 29 resmi imamın da Türk devletinin menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğini söylemişti. Türk Büyükelçiliği ortadaki delillere rağmen, Danimarka’da yaşayan Erdoğan karşıtı Türklerin ve Fetocuların fişlendiği iddialarını yalanlamıştı. Adnan Bülent Baloğlu, açıklamasında, fişlenme olayını dolaylı da olsa itiraf edince, siyasi partiler, Baloğlu’nun sınır dışı edilmesini isteyince, Türk devleti elini çabuk tuttu ve Diyanet İşleri Başkanlığının talimatı ile Baloğlu’nu sınır dışı edilmeden geri çekti. Baloğlu’nun sessiz sedasız THY tarifeli uçağı ile dün Türkiye’ye döndüğü öğrenildi. Daha önce İsveç’te din müşavirliği görevinde bulunan Baloğlu Kopenhag’daki görevine 2015’de atanmış ancak resmen 2016 yılı mayıs ayında başlamıştı.

 

Prof. Dr. Adnan Bülent Baloğlu

Kopenhag Din Hizmetleri Müşaviri

 

Özgeçmiş

16.04.1962 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Ankara Merkez İmam-Hatip Lisesinde bitirdi. 1985 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra İngiltere’ye gitti ve 1985-1991 yılları arasında Manchester Üniversitesinde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Ana Bilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandı. 1998 yılında doçent, 2003 yılında profesör oldu.  2012-13 öğretim yılında 2008-2013 yılları arasında Stockholm Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yaptı. İsveç-Uppsala Üniversitesinde misafir profesör olarak derslere girdi. 2013 yılından bu yana Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri olarak görev yaparken Kopenhag Din Hizmetleri Müşavirliğine tedviren görevlendirildi. İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply