Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601
Türkiye AB’den uzaklaşıyor

Türkiye AB’den uzaklaşıyor

0

Ünsal Turan / Kopenhag

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, Türkiye’nin referandum sonuçlarıyla AB’den daha da uzaklaştığını söyledi. Başbakan Lars Lökke Rasmussen’in ““demokrasiyi kısıtlamak için demokrasinin kullanılması çok acayip. Biz yeni yönetim şeklinden endişe duyuyoruz” sözlerinden sonra, Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen de attığı Twitte “Türkiye, bu referandum sonuçları ve anayasa değişikliği ile Avrupa’nın değerlerinden ve AB üyeliği imkanından daha da uzaklaştı” dedi.  Kopenhag Üniversitesi Rektörü Lykke Friis de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın idam cezası konusunda referanduma gidilebileceği şeklindeki açıklaması üzerine Türkiye’nin AB’nin kırmızı çizgilerini aşmış olacağını ve AB üyeliği şansını tamamen yitireceğini söyledi.

TÜRK KABUSU

Öte yandan Danimarka’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Berlinske Tidende gazetesi, “Türk kabusu” manşeti ile yaptığı yorumda, Türk halkının sadece yarısının oyları ile, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a demokrasiyi ve Atatürk’ten bugüne var olan anayasayı ortadan kaldırmak için tam yetki verildiğine dikkat çekerek “ Türkiye yol ayrımında. Halkın sadece yarısının oyları ile Erdoğan’a demokrasiyi ve Atatürk’ün yapmış olduğu anayasayı ortadan kaldırmak için tam yetki verildi. Seçim hileleri söylentilerine rağmen Erdoğan hedefine doğru ilerliyor. Erdoğan’ın tam yetki yolu döşendi ancak aynı zamanda, AB, Nato gibi batı ülkeleriyle birçok alanda işbirliği ile de son erecek. Erdoğan’a sınırsız yetki verilmesi düşündürücü. Yetkileri ABD’deki başkan yetkileri gibi olmayacak, başbakanı görevden alıp, hakimleri, savcıları kendi atayabilecek. Türkiye’de artık tarafsız parlamenter sistem, tarafsız hukuk olmayacak. Erdoğan yıkıcı bir çoğunluğun oyunu alamadan istediğine kavuştu fakat Türk halkının yarısı Erdoğan’a sırtını döndü. Erdoğan’ın egosu çok tehlikeli. 1100 odalı sarayı, idam edilen Saddam’ın sarayını da geçti. Erdoğan yıllarca içinde biriktirdiği nefretten doğan planı akıllı bir şekilde yavaş, yavaş uyguladı. Türk halkı demokrasiye hayır dedi ama sadece kendi ülkesi için değil” cümlelerini kullandı.

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply