Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601
Demokrasiyi kısıtlamak için demokrasiyi kullandılar

Demokrasiyi kısıtlamak için demokrasiyi kullandılar

0

Ünsal Turan / Kopenhag

Türkiye’deki seçim sonucunu değerlendiren Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, yeni sistemden duyduğu endişeyi dile getirdi. Başbakan Lars Lökke Rasmussen attığı Twitte, oylama sonucundan duyduğu endişeyi dile getirerek“demokrasiyi kısıtlamak için demokrasinin kullanılması çok acayip. Bu netice çoğunluğun hakkını etkilemez ama biz yeni yönetim şeklinden endişe duyuyoruz” dedi.

B.T Gazetesi

Gazete. Başbakan Rasmussen’in “demokrasiyi yok etmek için demokrasinin kullanılmasını beni şaşırttı” sözlerini manşete taşıdı ve Türkiye’deki yeni sistemden duyulan endişeyi dile getirdi. Gazete, Avrupa liderlerinin sonuçtan sonra duydukları endişeyi dile getiren açıklamalarına geniş yer verdi.

TV2

Danimarka medyası Türkiye’deki referandum sonuçlarını “Türkiye ikiye bölündü. Bazıları dans ederken, bazıları da sonuçlara itiraz edip tencere tava ile protesto gösterisinde bulunuyor” şeklinde verdi.  TV2 kanalı “Gösteri ve dans” manşeti ile verdiği haberde “Türkiye hiç görülmediği kadar bölündü” yorumunu yaptı. Haberde, “AKP liler zaferi, merkez binalarının önünde bayraklarıyla kutladılar ancak evet ve hayır arasındaki fark o kadar az ki Türkiye hiç olmadığı kadar bölündü” cümlesini kullandı. Haberde hayır’ cıların, sonuçları değerlendirirken “demokrasiye veda, diktatörlüğe doğru adım atıldı” şeklinde değerlendirdiklerini verdi. Haberde ayrıca Erdoğan’ın idam cezasını getirmek istediğine de dikkat çekildi.

Berlingske Gazetesi:

Türkiye’de seçim hilesi yapıldığına dair şikayetler artıyor manşeti ile verdiği haberde, muhalefetin sonuçlara itiraz edeceği belirtildi. Haberde, Erdoğan istediği şekilde yetkilerini daha da arttırdı cümlesini kullandı. Haberde ayrıca “Erdoğan 2029’a kadar makamında kalmayı garantiledi netice onu modern sultan yaptı. Değişiklikle Cumhurbaşkanına hukukun üzerinde yetki verildi” cümlesi kullanıldı.

Politiken Gazetesi:

Türk halkı demokrasiyi kaybetme pahasına referandumda “evet” dedi manşeti ile verilen haberde Erdoğan’ın 3 büyük şehirde seçimi kaybederek büyük hayal kırıklığına uğradığına dikkat çekildi. Gazete, Erdoğan’a verilen evet oyları ile Türkiye’nin AB’den daha da uzaklaştığını yazdı. Haberde ayrıca, AB’nin Türkiye ile müzakereleri hemen kesmesi gerektiği ancak, Suriye ve Irak’taki gelişmeler nedeniyle sonucu kabulleneceği belirtildi.

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply