Danimarkalı ünlü şair Niels Hav, Erdoğan için şiir besteli

0

Ünsal Turan / Kopenhag (özel haber)

Türkiye’deki referandum Danimarkalılar tarafından da yakından takip ediliyor. Türkiye ve Türk halkına olan sevgisiyle tanınan Danimarkalı ünlü şair Niels Hav, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için şiir yazdı. Türkiye’deki gelişmelerden endişe duyduğunu, tek adam yönetiminin Türkiye için iyi bir yönetim sistemi olmadığını söyleyen Niels Hav, Cumhurbaşkanı’nın ayrım yapmadan tüm halkın hizmetinde olması gerektiğini söyledi. Niels Hav Aydınlık’a yaptığı özel açıklamada “Türk halkı Avrupa ailesinin bir ferdidir. Bugün yapılacak halk oylaması, Türkiye’de demokrasi ve Avrupa’da ileriye dönük gelişmeler açısından çok önemlidir. Yetki halkın ve parlamentonundur. Cumhurbaşkanı halkın hizmetinde olmalıdır. Yetkiyi sadece bir kişiye vermek çok tehlikelidir. Ben Türkiye’ye iyi bir oylama diliyorum. Umarım netice Türk demokrasisini güçlendirir” dedi.

Danimarka’da yaşayan şair, yazar ve eğitmen Hüseyin Duygu ile birlikte Türkiye ve Danimarka’da her iki ülkenin şairlerinin katıldığı şiir geceleri düzenleyen Niels Hav yazdığı şiiri Aydınlık’a verdi. İşte Hav’ın Erdoğan için yazdığı ve Murat Alpar ve Mustafa Burak Sözer tarafından Türkçeye çevrilen şiiri

Sahte büyüklük

çöker

önünde sonunda.

Gerçeklik sanki içten

mantıkla

yönetiliyormuş gibi.

Despotlar ve imparatorluklar

Yok olup gider;

Zalim, katiller

ve şiddet kullanan siyasi

sistemler

kısa bir zaman sürer,

sonra rejim kendi içinde

dağılıverir.

Diktatörün adı

yokolur

unutulur gider –

yüreğin anımsadığı

iyilik temsilcilerinden

çok daha hızlı.

İnsana özgü kötü kalplilik

yeniden doğar

zamanla –

sevinçle çiftleşir

piyangoda kazanma tutkumuzla

zalimlik ve kibir.

Ama yenileri ve

onların yaltakçıları da

kaybolacaktır bir gün

zamanı gelince.

İnanabilirsin buna.

O yenilgi tanmayan

özdür

her sabah herbirimizi

uykudan uyandıran,

içimizdeki

umudun ve sevincin

çırpınan kanadıyla.

© Niels Hav – Türkçesi: Murat Alpar & Mustafa Burak Sezer

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply