Norveç’te ırkçılar sokak ordusu kurdu

0

Ünsal TURAN / OSLO

NORVEÇ’E gelen mülteci sayısının artması üzerine aşırı sağcılar ülkenin Bodö-Kristianstad şehirleri arasında büyük bir bölgede sokak ordusu oluşturdular. Kendilerine “Odin’in Askerleri” adı veren aşırı sağcılar amaçlarının, mülteciler ve göçmenleri takibe alarak yaptıkları yanlış davranış ve yasa dışı uygulamalarını polise bildirmek olduğunu söylediler. Örgütün sözcüsü Ronny Alte, Norveç sokaklarını güvenli hale getirmek için örgütlendiklerini belirterek “sokaklarımızı güvenli hale getirmek istiyoruz. Odin’in Askerleri birkaç ay önce Finlandiya’da Mültecilerin geldiği Tornio şehrinde kuruldu, biz de Norveç için Odin’in Askerlerini oluşturduk. Medya bizi aşırı sağcı veya ırkçı olarak gösterebilir ama gerçek öyle değil, Üyelerimize bakılırsa her politik düşünceden insan var. Oslo’da işlenen tecavüz, şiddet suçlarının çoğunu göçmenler işliyor. Onun için caddelerimizi halkımız için güvenli hale getirmek istiyoruz” dedi. Ronny Alte, daha önce ırkçı Norveç Savunma Ligi (Norwegian Defence League) kuruluşunun başkanlığını yapmıştı.

Norveç’te Novarus Araştırma ve Düşünce kuruluşu başkanı ve eski Oslo milletvekili Mertefe Bartınlıoğlu gelişmelerin endişe verici olduğuna dikkat çekerek “ Özellikle artan mülteci akımı ve kadın tecavüzleri bahane edilerek, Norveç’te Müslüman karşıtlığı tırmanıyor. Novarus Araştırma  ve Düşünce kuruluşu olarak gelişmeleri endişe ile takip ediyor ve resmi makamları gerekli önlemleri almaları için uyarıyoruz. Biz Novarus olarak, Avrupa’nın çok uzun bir süredir homojen yapısını kaybetmiş olduğunu, çok kültürlü ve dinli Yeni Avrupa’nın İslam’la bir türlü barışamamış olmasının ileriye dönük büyük toplumsal kırılmalar yaratacağını belirtmiştik. Özellikle son mülteci akımı ve terör gruplarının da etkisiyle, korkarım ki Müslüman kökenli vatandaşlar, Avrupa’nın yeni Yahudileri olma durumu ile karşı karşıya kalacaklardır. Norveç gibi bu konuda Avrupa’da en anlayışlı toplumsal yapıya sahip bir ülkede bu tür girişimler konunun ne kadar korkutucu bir boyutta ilerlediğini göstermektedir” dedi.

Vestfol Emniyet Müdürlüğünden Suçları Önleme Dairesi Başkanı Hege Fjaer, Norveç halkının Odin’in Askerleri’ne katılıp devriye gezmelerine gerek olmadığını belirterek, yerel polisle mutlaka bir görüşme yapmaları tavsiyesinde bulundu. Grubun sözcüsü Ronny Alte, sayılarının 500’ü aştığını belirterek sokaklarda devriye gezmek isteyenler arasında avukat ve dişçilerin de bulunduğunu söyledi.

SONY DSC

SONY DSC

odin1 odin2

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply