Karikatür krizinin mimarı Rose, Jyllands Posten gazetesini bırakıyor

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA’da 30 Eylül 2005 tarihinde Kültür Redaktörü olduğu Jyllands-Posten isimli gazetede Hz. Muhammed’i tasvir eden 12 farklı karikatür yayımlayarak tüm İslam dünyasının tepkisini üzerine çeken Flemming Rose, gazeteyi bırakacağını açıkladı. Karikatür krizinin mimarı olarak bilinen Flemming Rose 16 yıldır çalıştığı gazetedeki mesai arkadaşlarına gönderdiği yazılı mesajda “16 yıldır çalıştığım Jyllands Posten gazetesinde muhabirlikten, redaktörlüğe çeşitli görevlerde bulundum ve edindiğim geniş imkanlarla çok güzel yıllar geçirdim. Artık makas değiştirme zamanı geldi. Danimarka ve dış ülkelerde konferanslar verip kitap yazmaya daha çok zaman ayırmak istiyorum. Avrupa’da giderek artan ifade özgürlüğüne ve eşitliğe yönelik baskılar önümüzdeki yallara damgasını vuracak. Avrupa’nın geleceğini bu konuda yapılacak tartışmalar belirleyecek. Ben de zamanımı ve tüm gücümü buna kullanmak istiyorum” dedi.

Flemming Rose, gazetede Dış Haberler Redaktörü, Kültür Redaktörü gibi görevler dışında dış ülkelerde temsilcilik görevlerinde bulundu. Flemming Rose, Hz.Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasının ardından aldığı tehditler nedeniyle uzun süredir koruma altında yaşıyor.

Flemming Rose 2

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply