Norveç’te Türk politikacı Kutal’dan çifte vatandaşlık kampanyası

0

 

SAVAS

Savaş KARAKAPLAN – OSLO (NNA)

NORVEÇ’te geçtiğimiz dönem Oslo Eyalet meclisi Milletvekilliği yapan, ancak son seçimlerde yedek Milletvikili seçilen Sosyalist Sol Partili Gülay Kutal çifte vatandaşlık kampanyası başlattı. Danimarka’dan sonra Norveç’te de çifte vatandaşlık yasanın kabul edilmesi için büyük gayret gösteren Gülay Kutal  “Sosyalist Sol (SV) partisi olarak, Sol (Venstre) partisi ile birlikte, Norvec’te de cifte vatandaşlık uygulamasının başlaması için önerge verdik. Ancak Norveç Meclisi’ndeki diğer partiler ne yazık ki bu konuya sıcak bakmıyor. İmza kampanyası ile onların fikirlerini etkilemeyi umuyorum. Bu konuda tüm Türkiye kökenli vatandaşları imza vermeye davet ediyorum. Vatandaşlık bir ülkede yasayabilmenin bir güvencesidir. Vatandaş olmak kişiye bir takım haklar, yükümlülükler ve parçası oldukları toplumu etkilemek için fırsat bir sağlar. İnsan bir ülkenin vatandaşı olunca o ülkeye daha güçlü bir aidiyet ve sadakat duygusuyla bağlanır. Norveç cifte vatandaşlığı kabul etmediği için, Norveç vatandaşı olmak isteyen bir kişi var olan vatandaşlığından vazgeçmek zorunda kalmaktadır. Bu kadının evlendiğinde kızlık soyadını tutamamasına benzer. Pek çok kişi ilk vatandaşlığını kimliklerinin önemli bir parçası olarak gördüğü için Norveç vatandaşlığına başvurmuyor” dedi.

 

Norveç’in çifte vatandaşlığı kabul etmesi gerektiğini savunan Gülay Kutal,“Norveç çifte vatandaşlığı kabul etmelidir. O zaman uzun yıllar Norveç’te yaşayan insanlar, seçme ve seçilme hakkına kavuşarak, siyasal sisteme katılabilirler. Bunun entegrasyona da büyük bir faydası olacaktır. Göç Entegrasyon Politikası Endeksi (MIPEX) göre, Norveç’in İsveç, Portekiz ve Kanada’nın altında yer almasının en büyük nedeni çifte vatandaşlığı kabul etmemesi yüzündendir. Dünyada bugün iki farklı ülkede hayatlarını yaşayan birçok insan vardır. Giderek daha çok insan “transasyonel” bir yaşam biçimi içinde olmaktadır. Bu nedenle çifte vatandaşlığı kabul eden ülkelerin sayısı giderek artmaktadır. Dünyadaki 200 kadar devletten, aralarında Avustralya, Belçika, Kanada, Finlandiya, Fransa, İngiltere ve İsveç’in de olduğu 90’dan fazlasında çifte vatandaşlık uygulanmaktadır” dedi.

Gülay Kutal, vatandaşlığa geçmiş ya da geçmemiş olsun Tüm Türklere kampanyaya destek vermeleri çağrısında bulunarak kampanyanın adresini  http://www.opprop.net/ja_til_dobbelt_statsborgerskap olarak verdi.

Gulay

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply