İsveç, mültecilere konut konusunda garanti veremeyeceğini açıkladı

0

 

 

SAVAS

Savaş KARAKAPLAN-Malmö (NNA)

İSVEÇ hükümeti, ülkeye gelecek mültecileri bir kampa yerleştirme veya konut bulma konusunda garanti veremeyeceğini açıkladı. Adalet ve Uyum Bakanı Morgan Johansson yaptığı basın toplantısında, Avrupa ve Danimarka üzerinden ülkeye gelen mültecilerin, son haftalarda çok sayıda mülteci kampının kundaklanması üzerine kamplara yerleşmek istememelerine dikkat çekerek “ülkemize gelen mültecileri, uyarmak istiyoruz. Ülkemize geldikleri zaman kendilerine başlarını sokacak bir kamp ya da konut bulma şansımız olmayabilir ve kışı kendi bulacakları bir yerde veya dışarıda geçirmek zorunda kalabilirler. Onun için Almanya’dan İsveç’e gelmeden önce iyi düşünsünler” dedi.

AB KOMİSYONUNA BAŞVURDU

Başbakan Stefan Löfven, ülkeye gelen mülteci sayısının beklenilenden daha fazla olması üzerine AB’den yardım talebinde bulundu. Başbakan Löfven talebini AB Komisyonuna gönderdiğini belirterek, ülkeye gelen mültecilerin diğer Avrupa ülkelerine dağıtılmasını istedi. Löfven yazılı açıklamasında “İsveç uzun süredir üzerine düşünden daha fazla sorumluluk alarak, diğer AB ülkelerinden daha fazla mülteciyi kabul etti. Şimdi zor durumda kaldık ve stratejimizi değiştirmek zorundayız” dedi. İsveç’in bu yıl toplam 120 ile 140 bin arasında mülteci kabul etmesi bekleniyor.

 

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply