Kopenhag’da seçimlere ADD damgasını vurdu (görüntülü-resimli)

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG

KOPENHAG Türk Büyükelçiliğindeki oy verme işleminin son gününe ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) üyeleri damga vurdu. İkast ve Vejle bölgesinden gelen ADD üyeleri, konsolosluk önünde otobüslerinden ellerinde Atatürk, Kemal Kılıçdaroğlu posterleri ve Türk bayraklarıyla indiler. Onları ellerinde bayraklarla vatandaşlarımız karşıladı. ADD üyeleri toplu poz verirken, “başkan yaptırmayacağız” “sarayı üniversite yapacağız” “Türkiye layıktır layık kalacak” sloganları attılar. HDP’liler de alkışlayarak “Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Her kes özgürce düşüncesini ifade etmeli. Türkiye’de en büyük sorun budur. Hepimiz kardeşiz. CHP’li arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz” diyerek dostluk örneği sergilediler. ADD Başkanı Yaşar Şahin “Odder, Fredericia, Arhus, İkas gibi uzak bölgelerden, Atatürk’e gönül vermiş, Atatürk ilkelerini benimsemiş, onun izinde yürüyen üyelerimizle geldik. Bu seçimde Mayıs ayına dönmek istemiyoruz. En azından Atatürk düşüncelerinin daha güçlendiği, öne çıktığı ve iktidarı değiştirebilecek güçlü bir koalisyon kurulmasını istiyoruz. Türkiye artık yaşananları kaldıracak durumda değil. Milletvekillerinin aralarında anlaşıp o kişiyi sarayından indirmelerini istiyoruz” dedi.

ADD üyelerinden Güllü Güler, hayatında ilk kez oy kullandığını belirterek “daha önce hiçbir partiye ilgi duymuyordum ama Ankara’da bomba patlayıp da bazıları iyi oldu deyince aklım başına geldi. Ülkemin, Suriye, İran, Irak, Mısır’a dönmemesi, oralardaki din kardeşlerimizin insan gibi yaşayabilmeleri, ülkemizde adalet, hukuk, özgürlük, adaletli gelir dağılımı olması için bugün hayatımda ilk kez oy kullandım. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun” dedi. Üzerinde Atatürk tişörtü ile oy vermeye gelen Bahtı Şentürk, “aydınlanmak ve onun yolunda yürüdüğümü göstermek için onun tişörtünü giyerek geldim. İlk kez oy kullandım” dedi.

HDP kafilesini diğer adalardan getiren Uğur Ataş, 60 kişilik bir grupla Randers Şehrinden geldiklerini belirterek “bu seçimlere ilgi daha fazla. Ülkemizde yaşananları gören insanlarımız oy kullanmanın daha çok bilincindeler. Buraya gelip oylarını kullanmak istediler biz de onlara bu imkanı sağladık” derken, Ahmet Gezer, Aalborg şehrinden 50 kişilik bir kafile ile 500 km’lik yol kat ettiklerini belirterek “gidiş, geliş 1000 km yol kat eden insanlarımız özverili davranıp, sabah erkenden kalkıp buraya geldiler ve oylarını kullandılar” dedi.

MHP Federasyonu yöneticisi Levent Harun Ökten, diğer partililere, seçimlerin geçici olduğunu hatırlatarak, siyasi nedenle kimsenin kimseye kötü gözle bakmaması gerektiğini söyledi. Ökten, hangi partiden olursa olsun saatlerce kuyrukta bekleyen insanlara kahve ve çay ikram ettiklerini söyledi. Ökten seçimlerde bir önceki seçime göre yüzde 30’luk bir artışla geçen seçimde 9 bin 500 civarında olan oy sayısının 13 bini aşacağını söyledi. Sadet partisi temsilcisi Fadime Türkoğlu, Sadet Partisinin meclise gireceğine inandıklarını belirterek “insanlarımız artık bir şeylerin yanlış gittiğinin farkında. Onun için kime oy vereceklerini aha iyi biliyorlar. Bizim seçim broşürlerimiz çok önceden Türkiye’den gönderilmiş olmasına rağmen postada, bir yerlerde engellendi ve bize çok geç geldi. Davutoglu’nun mektupları ise herkese ulaştı. Ama halkımız gerçekleri gördü ve gereğini yapacaktır” dedi. Otobüslerle alkışlar eşliğinde Konsolosluğa gelen vatandaşlarımız, yine alkışlar eşliğinde evlerinin yolunu tuttular.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply