İsveç’te Mülteci kamplarına kundaklamalar devam ediyor

0

Ünsal TURAN / MALMÖ

İSVEÇ’te polis mülteci kamplarının kundaklanmasını önleyemiyor. Son bir hafta içinde 6 mülteci kampı kundaklandı. Son olay, Perşembe günü (bugün) sabaha karşı Skaane bölgesindeki Perstorp kasabasında yaşandı, Bilinmeyen kişiler, ülkeye yeni gelen mülteciler için hazırlanan kamp binasını ateşe verdiler. Gece saat 02.42’de meydana gelen olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığını belirten Skaane Emniyet Müdürlüğü Nöbetçi Amiri Mikael Lindh “sabaha karşı saat 02,42’de alarm aldık. Olay yerine giden itfaiye ekipleri yangını saat 04.00’de kontrol altına alabildiler. Ancak bina büyük hasar gördü. Yaptığımız ilk incelemeler yangının kundaklama sonucu çıktığını gösteriyor. Bu olay bir haftada meydana gelen 6’ıncı kundaklama olayı” dedi. İsveç’te yılbaşından bugüne kundaklanan mülteci kampı sayısı 18’i aştı. Göçmenlere ait ibadet ve dernek binalarıyla birlikte kundaklanan bina sayısı ise 25’i buldu.

Başbakan Stefan Löfven saldırıları kınayarak, “kundaklama olayları halkımızı ve ülkemizde yaşayan göçmenleri huzursuz ediyor. Kimsenin insanları endişe ve huzursuzluğa sokmaya hakkı yok. Can güvenlikleri olmadığı için ülkelerinden kaçarak ülkemize gelen insanların güven içinde olmaları gerekiyor” dedi. Kundaklanan binanın benzin koktuğunu söyleyen görgü tanıkları, polisin üst üste gelen saldırılar karşısında yeterli önlemi almamasını eleştirdiler. Saldırıların birbiri ardı gerçekleştirilmesi nedeniyle hayatlarından endişe eden mültecilerin yeni kamp binalarına yerleşmek istemedikleri bildirildi.

Öte yandan Başbakan Stefan Löfven yaptığı açıklamada, ülkenin yeterince mülteci kabul ettiğini daha fazla mülteci kabul edemeyeceğini söyledi.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply