15 yaşındaki Emre’nin sağlık skandalı yüzünden hayatını kaybettiği ortaya çıktı

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA sağlık skandalları ile anılmaya devam ediyor. TV 2 programındaki yayında konuşan Kanber Demir, 15 yaşındaki yeğeni Emre Demir’in doktor hatası yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi. 21 Mayıs tarihinde yaşanan olaydan sonra doktorların ilgisizliği ve bilgisizliği nedeniyle yeğeninin boynunun kırılmasına rağmen “bir şeyi yok” denilerek ağrı hapıyla eve gönderildiğini belirten Kanber Demir, başka Türklerin de sağlık skandalları sonucu hayatlarını yitirdiklerine dikkat çekti. Kanber Demir “ 15 yaşındaki yeğenim Emre Demir teneffüste salıncaktan düşüp boynunu kırdı. Ancak kaldırıldığı Köge hastanesinde röntgen resimleri çekildikten sonra ağrı hapı ile eve gönderildi. Doktorlar Emre’nin iyi olduğunu korkulacak bir durumu olmadığını söyleyerek, kötüleşmesi durumunda tekrar hastaneye götürebileceğimizi söylediler. Emre evde fenalaşınca aynı hastaneyi aradık ancak hastane yapılacak bir şey olmadığını söyleyerek Emre’yi kabul etmedi. Okulun girişimleri ile olaydan tam 35 saat sonra Roskilde hastanesine götürdüğümüz yeğenimin boynunun iki yerinden kırık olduğu ortaya çıktı. 21 Mayıs’ta meydana gelen olaydan sonra defalarca ameliyat edilen Emre daha da kötüleşti ve 11 Temmuz günü hayatını kaybetti. Şimdi doktorlar hatalarını kabul ediyor ama çok geç. Biz doktorlar hakkında dava açtık” dedi.

Emre’yi bir şeyi yok diyerek eve gönderen Köge Hastanesi’nin Müdürü Henrik Villadsen hatalarını kabul ederek “olay bizi de çok üzdü. Trajedik bir durumda hastanemizin Emre’nin emarını çekmeden eve göndermemesi gerekirdi. Hastane adına aileden özür dilerim. Başka yapabileceğim başka bir şey yok ama hastane olarak uygulamayı değiştirdik. Doktorlarımız en küçük bir şüphede hastaların emarını çekecekler” dedi.

Holbaek Şehrinde de 44 yaşındaki Filiz Kılıç, boyun omurgası kırılmasına rağmen ağrı hapları ile eve gönderilmiş, daha sonra fenalaşan genç kız hayatını kaybetmişti. Pazar günü de Antoni Andresen adındaki Danimarkalı ameliyat edildiği hastanede bilinmeyen bir nedenle kalbi durdu ve hayatını kaybetti. Antoni Andresen’in ameliyat halende olmasına rağmen kalbinin neden çalıştırılamadığı konusunda soruşturma başlatıldı.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply