Danimarka Dışişleri Bakanı: Türkiye Büyük Fedakarlık Yaptı

0

Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, Türkiye’nen mülteciler konusunda üzerine düşen görevi en iye şekilde yerine getirdiğini, IŞID ile mücadele ABD uçaklarına üssünü açmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, Uluslararası Basın Merkezinde (IPC) yaptığı basın toplantısında, NNA’ya özel açıklamada bulundu. Kristian Jensen, Avrupa’da giderek artan mülteci akını, Rusya AB ilişkileri, IŞID ile mücadele gibi konular üzerinde durdu. Basın toplantısının ardından DHA’ya özel açıklamada bulunan Kristian Jensen, aşırı sağ Danimarka Halk Partisi Sözcüsü Martin Henriksen’in, “hükümet dışişleri bakanı aracılığı ile Türkiye baskı yaparak, Türkiye’den Yunanistan’a mülteci akınının önlenmesini istemeli” şeklindeki açıklamalarını değerlendirdi. Kristian Jensen, Türkiye’nin mültecilere yardım konusunda hiçbir Dünya ülkesinin yapamadığı fedakarlığı gösterdiğine dikkat çekerek “ISID ile mücadelede Türkiye’nin büyük rol oynaması ve daha aktif olması çok önemli. Türkiye’nin orada aktif olarak bulunması büyük önem taşıyor. Türkiye Amerikan uçaklarına hava üssünü açarak büyük bir katkı sağladı ve hava üssünün açılması da IŞID’a karşı mücadelede çok büyük önem taşıyor. Türkiye orada daha aktif olmalı. Mültecilere yardım konusunda da Türkiye çok büyük görev üstlendi ve başarı ile bu görevi yerine getiriyor. Ancak Türkiye’nin bu görevi yüklenebilmesi için bizim batı olarak Türkiye’ye daha çok yardımcı olmamız gerekiyor. Batı ekonomik olarak yardımda bulunursa Türkiye bölgedeki mültecilere daha iyi yardımcı olabilir. Mültecilere ulundukları bölgede yardımcı olunmalı. Umuyorum bunu hep birlikte yapabiliriz. Türkiye’ye baskı konusuna gelince, BM ve AB Türkiye ile sürekli temas halinde. Biz de bu iki kuruluş aracılığı ile ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Ben çeşitli konuları konuşmak üzere Türk meslektaşımla görüştüm. Ama ne konuştuğumuz bizim aramızda kalsın” dedi.

Kristian Jensen basın toplantısında Ortadoğulu bir gazetecinin, “Danimarka IŞID ile mücadelede bölgedeki ortak güçlere destek veriyor ama Mülteci alımı konusunda üzerine düşeni yapmıyor neden?” şeklindeki sorusuna, Danimarka’nın IŞID ile mücadelede askeri ve insani yardımlarda bulunduğunu, Esad’a karşı muhalefeti desteklediğini belirterek “bölgedeki sorunun çözümü ve IŞID ile mücadele için Esad ile de diyaloga ihtiyaç var” dedi.

Ökte yandan Danimarka medyası, özellikle TV kanaları, Bodrum ve diğer Ege kıyılarından yaptıkları canlı yayınlarda, Türkiye’deki mültecilerin durumlarını ve Yunanistan’a nasıl kaçtıklarını yayınlamaya başladılar. Yayınlarda, mültecilerin lastik botlarla denize açılarak Yunanistan’a kaçışları gösterilirken, Türk yetkililerin her şeyi bilmelerine rağmen Mültecileri engelleme konusunda yeterince gayret göstermediği öne sürülüyor. Medyada Türkiye şu anda Dünya’da en çok lastik bot ve can yeleği satan ülke olarak gösteriliyor.

 

SONY DSC

SONY DSC

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply