Okçularımız olimpiyat bileti için mücadele ediyor

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA’NIN başkenti Kopenhag’da düzenlenen Okçuluk Dünya Şampiyonasına katılan milli takımımız Olimpiyat bileti için mücadele veriyor. Olimpik Yay Erkeklerde Mete GAZOZ, Kerem KIRSEVER, Yağız YILMAZ,  Olimpik Yay Bayanlarda Aybüke AKTUNA, Yasemin Ecem ANAGÖZ, Begünhan Elif ÜNSAL, Makaralı Yay Erkeklerde Evren ÇAĞIRAN, Demir ELMAAĞAÇLI, Samet Can YAKALI, Makaralı Yay Bayanlarda Yeşim BOSTAN, Gizem KOCAMAN, Evrim SAĞLAM şampiyonada Olimpiyat kotası almaya çalışacak. Federasyon Başkanı Abdullah Topaloğlu, okçularımızın hem takım hem de bireysel olarak Olimpiyat kotası almaya çalışacaklarını belirterek “okçularımız, burada öncelikle olimpiyatlar için takım kotası, olmazsa bireysel olarak kota almaya çalışıyorlar. Kota yarışmaları daha devam edecek. Bu bir süreç, gelecek yıl Avrupa şampiyonası ve sonra Türkiye’de Antalya’da yapılacak World Cup yarışmalarıyla devam edecek. Ümidimiz buradan başarı ile yurda dönmek. Ülkemizi Birezilya’da Rio’da temsil etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yarışmaların ilk gününde talihsizlik yaşayarak limpi kırılan Yağız Yılmaz “kota yarışması için geldik ama yarışmaya talihsizce başladık. Limpim kırıldı. Sonra toparlayamadım ilk günü kötü geçti, ummadık bir süprizle karşılaştım ama umudumuz devam ediyor” derken, Kerem Kırsever şampiyonaya çok iyi hazırlanmış olmalarına rağmen ilk günün kötü geçtiğini belirterek, elemelerde başarılı olmaya çalışacaklarını söyledi.

Okçuluk milli takımlar sorumlusu Göktuğ Ergin, 48’inci dünya şampiyonasının çok zorlu geçtiğini belirterek “Burada yaklaşık 650 sporcu, 62 erkek 45 bayan takımı var. Bizim bugüne kadar katıldığımız en büyük Dünya şampiyonası. İki sporcumuz ilk günde şansızlık yaşadı. Tabi hava şartlarının da etkisi çok büyük. Aşırı rüzgar var. Bu seviyedeki normal yarışmalardan 25-30 puan falan altında neticeler alınıyor. Bu tüm sporcular için geçerli. Puanlar birbirine çok yakın ama şansızım devam ediyor. 4 sporcu ile perşembe gününden itibaren önce olimpiyat kotası sonra da madalyanın peşinde olacağız” dedi.

Göktuğ ERGİN, Natalie NASARİDZE, Alper AYTAÇOĞLU, Emre ÖZDEMİR ve Nazif ÇAHLIYAN’ dan oluşan teknik kadronun katıldığı şampiyona bugüne kadar yapılan Dünya şampiyonalarının en büyüğü olarak rekor kırdı.  Şampiyonada hedeflerin pist uzunluğu 350 metreye ulaşırken, 96 ülkeden 623 okçu olimpiyat kotası ve madalya alabilmek için yarışıyor.

Şampiyonanın ilk ve ikinci günü Bileşik Erkek Takımı dalında Evren Çağıran, Demir Elmaağaçlı ve Samet Can Yakalıdan oluşan takım elemeleri kazandı. Çağıran, Elmaağaçlı ve Yakalı çeyrek finalde İtalyan takımına karşı yarışacak. 72 Ok atışında ise Demir Elmaağaçlı toplamda 688 puanla 8’inci sırada yer alırken, Samet Can Yakalı 682 puanla 22’inci, Evren Çağıran 675 puanla 44’üncü sırada yer aldı.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply