Danimarka Emniyeti de, İtalya’dan casus yazılım programı satın aldı

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA emniyet teşkilatının da Hack’lenen İtalyan şirketi Hacking Team’den casus yazılım sistemi satın aldığı ortaya çıktı. Yüksek Tirajlı Berlingske ve İnformation gazetelerin ortaya çıkardığı bilgiye göre Danimarka emniyet teşkilatı, Da Vinci adlı uzaktan kumanda sistemi  (RCS) ile tanınan Hacker firması ile anlaşma yaptı. Olayın ortaya çıkması ile panik yaşayan Emniyet Teşkilatından Emniyet Müdürü Svend Larsen “normalde biz böyle gizli projelerimizle ilgili açıklama yapmıyoruz ve kamuoyuna bilgi vermiyoruz. Zaten satın alınan sistemin adı dinleme sistemi yani adı üzerine gizli kalması gereken bir sistem. Madem bilgiler basına sızdı o zaman böyle bir sistemi satın almak için anlaşma yaptığımız söyleyebiliriz. Sistem, suç şebekelerinin bizim bilmemizi istemedikleri şeyleri öğrenmemize yardımcı olacak” dedi.  Svend Larsen sistemin henüz Danimarka’ya teslim edilmediğini söyledi.

MAHKEME KARARI İLE KULLANOLABİLECEK

İki büyük gazete, İtalyan firmasının sattığı sistemin, demokrasi olmayan birçok ülke tarafından da satın alındığını ve özellikle, eylemcileri ve bağımsız gazetecileri dinleme ve takipte kullanıldığını yazdı.  Firmanın sözcüsü Eric Rabe, sistemin, elektronik haberleşme aletleri olan, kompüter, I Phone, I Pad, diğer cep telefonları cihazları gibi her türlü haberleşme ve yazışma cihazlarını dinleme ve takipte kullanıldığını söyledi. Danimarka Emniyet teşkilatının sistemi Amerikan-İsrail firması olan Nice Siystem aracılığı ile satan aldığı ortaya çıktı. Türk Emniyet Teşkilatının da satın aldığı ortaya çıkan sistemin, Türkiye’nin aksine Danimarka’da mahkeme kararı olmadan kullanılamayacağı bildirildi. Sistemin maliyeti hakkında bilgi verilmezken, Emniyet teşkilatının terörle mücadele kapsamında hükumetin ayırdığı bütçeden harcama yapacağı bildirildi.

 

 

.

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply