Danimarka’da terör zanlısına yardım eden 18 yaşındaki şüpheli tutuklandı

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA’da 14 Şubatta meydana gelen iki terör saldırısının zanlısı 22 yaşındaki Omar Abdel Hamid El-Hussein’e yardım ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan 18 yaşındaki genç nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Mahkemenin isim yasağı koyduğu gencin zanlıya kurşun geçirmez yelek ve bıçak temin etmek suçuyla yargılandığı belirtildi. Mahkeme, söz konusu gencin gözaltı süresinin 26 gün uzatılmasına karar vererek. Polisten bu süre içerisinde daha çok delil toplamasını istedi. Cuma günü Kopenhag’ın Österbro semtinde bir dairede gözaltına alınan 18 yaşındaki genç duruşma sırasında suçunu inkar ederek konuşmama hakkını kullandı. Gencin polis tarafından bilindiği ve çeşitli olaylardan dolayı sabıkalı olduğu bildirildi. 26 gün sonra yapılacak duruşmada,  Omar Abdel Hamid El-Hussein’in saldırıda kullandığı M95 otomatik silahı saklamasına yardım ettikleri gerekçesiyle olaydan bir gün sonra tutuklanan iki genç ve söz konusu 18 yaşındaki genç tekrar yargılanacaklar.

Omar Abdel Hamid El-Hussein 14 şubat günü Kopenhag’ın Österbro semtinde İsveçli karikatürist Lars Vilks’in de katıldığı “Avrupa’da radikalizm ve İfade özgürlüğü “ konulu konferansa yönelik silahlı saldırıda bulunarak 1 kişiyi öldürmüş 3 polisi yaralamıştı. Akşam saatlerinde de şehir merkezinde Sinagog’a saldıran Omar Abdel Hamid El-Hussein 1 kişiyi öldürmüş iki polisi yaralamıştı.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply