Radikalizmle mücadeleye 60 milyon kron

0

Danimarka parlamentosundaki siyasi partiler Radikalizmle mücadele planı üzerinde anlaşmaya vardılar. Hükümetin planına göre Radikalizmle mücadele için 60,9 milyon kron ödenek ayrılırken, İmamlar mücadelede dışarıda tutulacak

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA Parlamentosundaki siyasi partiler, Radikalizmle mücadele planı üzerinde anlaşmaya vardılar. Paris’te meydana gelen saldırılan ardından hazırlanan plana göre, Radikalizmle mücadelede ilk etapta 60,9 milyon kron (9,2 milyon Euro) para harcanacak. Ülkedeki İmamlar ise mücadele planının dışında tutulacaklar. Adalet Bakanı Mette Frederiksen, mücadele planı çerçevesinde Müslüman asıllı göçmen gençlerin aşırı uçlara kaymalarının önleneceğini, telefon, mail, sosyal medya gibi haberleşme araçlarının kontrol altında tutulacağını söyledi.

Arhus Üniversitesinden Rektör Line Lerche Mörck, İmamların mücadele planı dışında tutulmalarının yanlış karar olduğunu belirterek “İmamlar Müslümanlar için önemli insanlar. İmamları planın dışında tutmak geri tepki yaratır. Bir taraftan İmamların önemli olduğunu söyleyeceksiniz, diğer taraftan mücadele planının dışında tutacaksınız. Bence bu plan yürümez” dedi.

Adalet Bakanı Mette Frederiksen ise, bazı gençlerin Suriye ve Irak’a giderek IŞID cephelerinde savaşmasının gizli servis PET tarafından önlendiğine dikkat çekerek “PET’in yetkileri arttırıldı. Bundan böyle Radikal gruplar üzerindeki kontroller artacak. Orta Doğu’ya giderek IŞID veya El Kaide cephelerinde savaşan gençlerin Danimarka vatandaşlıkları ellerinden alınacak ve vatan hainliği ile yargılanacaklar. Ayrıca PET’in elindeki ekonomik imkanlar da arttırıldı. Bundan böyle gençlerin Radikal gruplar tarafından kandırılmalarının önüne geçmek için, daha çok teknik takip, arama, soruşturma yapılacak ve gençlerle daha iyi diyaloglar kurularak, kendilerini bekleyen tehlikeler anlatılacak” dedi.

Hükümetin Radikal dincilerle mücadele planı konusunda Türk camileri ve imamlarından ses çıkmazken, ülkede katar destekli ilk ve en büyük Minareli cami İmamı Mohammed Ali Blaoo, İmamların dışarıda tutulması ile mücadelenin başarılı olamayacağını öne sürdü. Öte yandan Kopenhag’ın Norrebro semtindeki Katar destekli Caminin Müslüman Kardeşler örgütü ile bağlantılı olduğunu öne sürüldü.

 

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply