Pegida yürüyüşüne bu kez katılım fazla oldu

0

Danimarka’nın çeşitli şehirlerinde Pediga tarafından düzenlenen gösterilere katılım beklenenden fazla oldu ancak karşıt göstericilerin sayıları daha fazla oldu. Polis her iki gösterilerde de geniş güvenlik önlemi aldı

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen Pegida yürüyüşüne bu kez katılım biraz fazla oldu. Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen yürüyüşleri sadece 30-40 kişi katılırken, Kopenhag’daki yürüyüşe yaklaşık 300, Arhus ve Allborg şehirlerindeki yürüyüşe de 400 kişi katıldı. Aşırı sağcılara karşı Irkçılık karşıtları da gösteri düzenlediler. Ancak polis çıkabilecek olayları göz önüne alarak her iki gruba birbirine yaklaşık 2 km mesafede izin verdi. Kopenhag’daki karşıt gösteriye yaklaşık 700 Irkçılık karşıtı katıldı.

Sanat müzesi önünde yapılan konuşmalarla başlayan yürüyüş, Danimarka’nın simgesi Deniz Kızı heykelinde son buldu. Yürüyüşe katılan aşırı sağcılar arasında, ellerinde “şiddet ve ırkçılığa hayır” pankartları taşıyan ailelerin bulunduğu görüldü. Göstericiler ellerindeki Charli Hebdo’nun son sayısından oluşan pankartlarla ve meşalelerle yürürken zaman zaman, ırkçılık karşıtlarının “caddelerimizde ırkçıları istemiyoruz” sloganları ile karşılaştılar. Karşıt göstericiler polisler tarafından uzaklaştırıldılar.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RGi1fb3y5gs&feature=youtu.be [/youtube]

Yürüyüşe bazı Müslüman asıllı göçmenlerin de katıldığı görüldü. Bunlar arasında Uğur Kaya, bazı aşırı sağcılar tarafından rahatsız edildi. Özellikle Deniz Kızı heykeli yanında basına konuşması engellenmeye çalışılan Uğur Kaya “ben sadece yürüyüşe katılanların gerçekten şiddet ve ırkçılık karşıtı olup olmadıklarını görmek istedim. Bazıları ellerinde “şiddete, ırkçılığa hayır” pankartı taşıdılar ama onların ırkçılığa karşı olduklarına inanmıyorum. Ben burada doğdum ve büyüdüm Danimarkalı sayılırım ama beni Arap sanarak rahatsız ettiler ve yürüyüşü terk etmemi istediler. Basının bana sorduğu sorulara yanıt vermeme bile katlanamadılar” dedi.

Yürüyüşü düzenleyen Aşırı sağ Danimarka Halk Partisi Milletvekili Adayı Nicolai Sennelsk, NNA’ya yaptığı açıklamada bazılarının yürüyüşü Müslümanlara karşı bir yürüyüş olarak algıladıklarını ancak Müslümanlara karşı olmadıklarını belirterek “Pediga Danimarka şubesi olarak radikal dincilere ve İslam dini adı altında terör saldırılarında bulunanlara karşı bu yürüyüşü düzenledik. Ülkemizde rahat ve korkusuz şekilde yaşamak ve çocuklarımızı hiçbir endişe içinde olmadan yetiştirmek istiyoruz. Paris’teki saldırılar ve polisin uyarıları bizi endişelendiriyor” dedi. Pediga’nın düzenlediği yürüyüş sırasında bazı Irkçılık karşıtları “caddelerimizde ırkçı istemiyoruz” sloganı atarken, yürüyüşe katılanlar da “caddelerimizde ırkçı atalarımız yok” sloganları attılar. Bir gösterici Deniz kızı heykelinin yanına tırmanarak bir süre elinde Danimarka bayrağı ve “Fundamentalist İslam’a hayır” pankartı ile gösteri yaptı. Her iki gösteri için de binlerce polis görev yaptı, caddeler mavi polis ışıklarıyla aydınlandı. Saat 18.00’de başlayan gösteri 19.30’da son buldu.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply