Devletin yapamadığını tek bir acente yaptı

0

Kopenhag Turizm Fuarında, Türkiye sadece SerafinaTour adlı acente tarafından temsil edildi. Turizm Müşavirliği bu yıl Kopenhag Fuarına katılmazken, THY ise sadece 6 metre karelik bir alanda, oldukça sönük bir standla kendi tanıtımını yapmaya çalışınca eleştirilere hedef oldu.

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

İSKANDİNAV ülkelerinin en büyük Turizm Fuarı olma özelliğini taşıyan Kopenhag Turizm Fuarı. İlginin giderek azalması nedeniyle bu yıl ilk kez Bella Center Kongre Merkezi yerine Forum Kongre Merkezinde yapıldı. Fuara yine ilk kez Turizm Bakanlığı, Kültür Tanıtma ve Turizm Müşavirliği katılmazken Türk Hava Yolları 6 metre kare gibi çok küçük bir alanda kendi tanıtımını yapmaya çalıştı. Ancak THA’nın daha önceki fuarlardaki görkemli standı olmayınca ilgi de çok az oldu. Fuarda Türkiye’yi sadece SerafinaTour adlı Türk seyahat acentesi temsil etti. Acente ortaklarından ve Konya şubesi sorumlusu Mustafa Torun fuarda Türkiye’yi Turizm Müşavirliğinin temsil etmemesi ve THY’nın adına yakışmayan küçüklükte tanıtım yapmaya çalışmasından üzüntü duyduklarını belirterek “Önceki yıllarda, Turizm Müşavirliği ve THY görkemli bir şekilde fuara katılırlardı. Belki bu yıl Forum’a alındığı için fuarı küçüksediler ama biz ilgiden çok memnunuz. Danimarka’lılar Türkiye’yi çok sevdikleri için, büyük ilgi gösteriyorlar ve Türk standlarını arayıp buluyorlar. Aslında Turizm Müşavirliğimiz için önemli olan burada Türkiye’ye temsil etmek olmalıydı. Biz Taastrup şehrindeki ve Konya’daki bürolarımızla yeni kurulmuş olmamıza rağmen, Danimarkalıların ilgisinden memnunuz” dedi.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FKV7m7nwOv4 [/youtube]

BAKANLIĞIMIZ BELİRLİYOR

Turizm Müşaviri Recep Gençdağ, DHA’ya gönderdiği yazılı açıklamada “   Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizce iştirak edilecek fuarlar, Kültür ve Turizm Bakanlığınca bir önceki yıl belirlenmekte olup bu çerçevede Müşavirlik olarak Sayın Bakanımızın onayı ile yürürlüğe giren fuar takvimi esas alınarak hareket edilmektedir. Bilindiği üzere, önceki yıllarda Müşavirliğimizce başkent Kopenhag’da “Bella Center”de düzenlenen “Ferie i Bella Fuarı” ile, Herning şehrindeki MCH Messe Center”de düzenlenen “Ferie For Alle Fuarı’na” Müşavirlik olarak katılım sağlanmış idi. Ancak Bakanlığımızca onaylı fuar takvimine göre, 20-22 Şubat tarihleri arasında Danimarka’nın Herning şehrinde icra edilecek olan “Ferie For Alle Fuarı” Müşavirliğimizce 2015 yılında iştirak edilecek tek fuar olacaktır” denildi.

Türk Hava Yolları’nın standında, ise Ekim ayında işe alınan yeni ve daha önce Fuar tecrübesi olmayan bir eleman görevlendirilirken, THY Kopenhag Müdürü Pınar Ayvaz ve pazarlama Müdürü Hakan Nart’ın önem vermeyerek fuara uğramadıkları görüldü. Fuarı gezen Türkler de “THY tanıtım için ünlü oyuncularla, futbol kulüpleriyle oluşturduğu reklamlara milyonlarca dolar harcıyor ama burada para harcamıyor ve çok küçük bir standda tanıtım yapmaya çalışıyor, yazık” dediler.

TÜRKLERİN MASAJ KOLTUKLARINDA DİNLENDİLER

Fuara katılan Türklere ait “WeCare4u” firması her yıl olduğu gibi masaj koltuklarının tanıtımını yaptı. Firma sahibi Serhat Çıltık, Danimarkalıların giderek rahatlarına daha düşkün olmaya ve masaj koltuklarını daha çok ilgi göstermeye başladıklarını belirterek fuara katılmaktan memnun olduklarını söyledi. Firma temsilcisi Hüseyin Coşkun “fuarların alan büyüklüğüne bakıp aldanmamak gerekir. Alanı küçük olan fuarlarda ziyaretçiler bizi daha kolay buluyor. Biz buradaki ilgiden çok memnunuz. Firmamız günde 65 bin aracın geçtiği otoban kenarındaki kendi büyük binasına taşındıktan sonra ilgi daha da arttı. Bizi tanıyanlar tekrar arıyorlar. Satışlarımızda artış oldu. Danimarkalılar Türk firması olduğumuzu öğrenince daha çok ilgi gösteriyorlar. Burada Türk Turizm Müşavirliğinin, Türkiye’yi tanıtma faaliyetinde bulunmaması çok acı ve üzücü” dedi.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply