Bıçaklanan kadın ve çocuğuna yardım eden Mesut ödüllendirildi

0

KOPENHAG’da bıçaklanan bin anne ve çocuğuna yardım ederek hayatta kalmalarına katkıda bulunan 8 kişi arasında orduda paralı askerlik yapan 34 yaşındaki Mesut Ayyıldız adındaki Türk de yer aldı. 8 kişi polis tarafından para ve diploma ile ödüllendirildi. Haber Ekstra Bladet gazetesinde de yer aldı.

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA’nın başkenti Kopenhag’ın Tornsangervej caddesinde Ağustos ayında bıçaklanan bir anne ve çocuğuna ilk yardımı yapan Mesut Ayyıldızoğlu polis tarafından 1000 kron para ve diploma ile ödüllendirildi. Mesut Ayyıldız ile birlikte yaralı anne ve çocuğuna yardım eden 7 kişi daha ödüllendirildi. Kopenhag Emniyet Müdürlüğü, 18 yaşında Jihad Talat adındaki göçmen gencin anne ve çocuğunu ilk kurtaran kişi olduğunu belirterek “11 ağustosta karısı ve çocuğunu bıçaklayan şahsı etkisiz hale getirerek elinden bıçağı alan 18 yaşındaki Jihad Talat ve diğer 7 kişiye ödül ve diploma verdik. Jihad olmasaydı belki adam karısı ve çocuğunu öldürmüş olacaktı. Jihad ve olayın tanığı diğer kişiler şahsı etkisiz hale getirdikten ve yaralılara ilk yardımı yaparken  olay yerinden geçmekte olan Mesut Ayyıldızoğlu anne ve çocuğa yapılan yardıma katılarak hayatta kalmalarına yardımcı oldular. Bu nedenle 8 kişiye ödül ve diploma verdik. Emniyet müdürlükleri olarak çeşitli bölgelerde vatandaşa ve polise yardım eden kişilere her yıl bu türde sembolik ödüller veriyoruz” denildi.

 

YALNIZ DEĞİL

500 kron ile 1000 kron arasında değişik para ödülleri verilen 8 kişiden biri olan Mesut Ayyıldızoğlu ilk yardımı yalnız başına yapmadığını belirterek “olayın meydana geldiği yere geldiğimde bazı insanların yaralılara ilk yardımda bulunduklarını gördüm. Ben de hemen diğer insanlarla birlikte yaralı anne ve çocuğuna ilk yardımda bulundum. Anne ve çocuğunun kurtulmasında sadece ben değil diğer 7 kişinin de payı büyük. Polis hepimizi ödüllendirdi” dedi. Ödül töreninde 8 kişinin neden ödüllendirildikleri gerekçeleri ile anlatıldı. Mesut Ayyıldızoğlu için “sen diğer kişilerle koordineli şekilde yaralılara ilk yardımda bulundun. Sen yaralılara ilk yardımda bulunan kişilere önce yol gösterdin sonra kendin de aktif olarak yardımda bulundun. Sonra ilk yardımı olay yerine gelen doktorlara bıraktınız. Doktorlar senin ve diğer kişilerin yaptığı yardımın tedavi sürecinde etkili olduğunu söylediler. Onun için ödüllendirildin” denildi. Mesut Ayyıldız ve diğer 7 kişinin ödüllendirilmesi haberine ise sadece Ekstra Bladet Gazetesinde yer verildi.

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply