Norveç’te hayvan hakları için yeni genelge

0

Ünsal TURAN / OSLO (NNA)

NORVEÇ sağlık bakanlığı kedi ve köpeklere daha iyi davranılması için genelge yayınladı. Genelgedeki kurallara uymayanlara para cezaları verilecek ve haklarında dava açılabilecek. Örneğin, genelgeye göre, köpek sahipleri köpeklerini günde en az 3 kez gezdirecekler, kedi sahipleri kedilerini ensesinden tutarak kaldıramayacak. Sağlık Bakanlığı genelgenin uygulanmasından Gıda Maddeleri ve Hayvan Sağlığını Kontrol Dairesi’nin sorumlu olacağını bildirdi. Söz konusu daire de tüm birimlerine gönderdiği genelge ile ev hayvanı besleyenlerin daha iyi kontrol edilmesini istedi.

 

HAYVAN HAKLARINI EN İYİ KORUYAN ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ

Gıda Maddeleri ve Hayvan Sağlığı Kontrol Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Ole Fjetland, “hazırlanan genelge ile hayvan sahiplerine kedi ve köpeklerin nasıl daha iyi bakılacağı ve rahat ettirileceği konusunda hem tavsiyelerde hem de talepte bulunuyoruz. Norveç olarak hayvan haklarını en iyi şekilde koruyan ülke olmak istiyoruz. Umarım bu genelge bizim kontrol görevinde çalışan personelimize işlerini daha iyi yapmaları konusunda yardımcı olacak. Ayrıca ev hayvanı sahiplerine de kedi ve köpeklerine nasıl daha refah bir yaşam sağlayacaklarının yolunu göstermiş olacağız” dedi. Ole Fjetland, kurallara uymayan hayvan sahiplerinin para cezası alabileceklerini haklarında suç duyurusunda bulunulması durumunda da dava açılabileceğini söyledi. Fjetland, genelge ile hayvan sahiplerinin gözlerinin açılacağını artık köpeklerin en az üç kez gezdirileceğini kedilerin ise ensesinden kaldırılmayacağını söyledi.

Yeni genelgeye göre

KEDİLERE DAVRANIŞ ŞEKLİ:

-Hastalık ve yaralanmaları, sakatlanmaları durumunda çok dikkatli olunacak

-Aşıları ihmal edilmeyecek

-Kötü hava şartlarından ve rüzgardan korunacak

-Seyahatlerde ve yaz tatillerinde kedi evde yalnız bırakılmayacak

-Doğum kontrolü yapılacak

-Yanlış besleme yapılmayacak, yiyecekleri özenle seçilecek

-Vurulmayacak, dövülmeyecek, ensesinden, derisinden veya kuyruğundan tutulmayacak

KÖPEKLERE DAVRANIŞ ŞEKLİ:

-Hastalık ve sakatlıklarında dikkatli davranılacak

-Aşıları zamanında yapılacak

-Kötü hava şartları, rüzgar ve cereyana karşı özellikle korunacak

-Seyahatlerde evde yalnız bırakılmayacak

-Yanlış beslemeden kaçınılacak

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply