DANİSH MUSİC AWARD ÖDÜLÜ TÜRKLERİN

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

DANİMARKA’da geçtiğimiz yıl “Danish Music Award World” ödülünü kazanan Hudna grubu, solist Ahmet Ünal Alıcı’nın “değerimi bilmedin” adlı parçası ile birlikte bu yıl Danish Music Award 2014 Best World Track ödülünün sahibi oldu. Kopenhag’daki Jazz Hause’de düzenlenen ödül törenine Ahmet Ünal Alıcı katılamazken, ödülü Alıcı ve Hudna  adına grubun kurucusu Orhan Özgür Turan aldı.  Orhan Özgür Turan NNA’ya yaptığı yazılı açıklamada  “Çok mutluyuz, sevinçliyiz ve tabi ki çok gururluyuz. Nedeni ise Türk müziğine yine bir ödül getirmiş olmamız. Geçtiğimiz yıl en iyi eser dalında ödülü grup olarak almıştık bu yıl ise solistimiz Ahmet Ünal Alıcı ile yaptığımız bir eserle kazandık. Eserin bestesi ve solistliğini Ünal Alıcı üstlendi, aranjmanı ve saz bölümlerini Hudna üstlendi. Bizi grup olarak sevindiren başka bir nokta, Ahmet arkadaşımızı zorlu Danimarka müzik sektörüne bu çalışma ile tanıtmış ve kazandırmış olmamız. Kendisi çok yetenekli bir solist. Buradaki Türkler arasında tanınıyor ve seviliyor. Bizim misyonumuz da saklı yetenekleri bu sektöre tanıtmak. Bu ödülle grup olarak bir kalite damgası daha almış olduk ne mutlu bize.  Ayrıca yapmış olduğumuz albüm de aday gösterilmişti ve bizim için iki katagoride aday gösterilmek ve birini kazanmak çok önemli” dedi

Ahmet Ünal Alıcı rahatsızlığı nedeniyle ödül örenine katılamamaktan üzüntü duyduğunu ancak ödülü sadece kendisi değil, grubu ve Türk halkı için kazanmış olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

Orhan Özgür Turan kendilerini destekleyen herkese, öncelikle eşi Ravza Turan ve tüm Aile fertlerine teşekkür ettiğini belirterek  “grup arkadaşlarım Sören Bigum ve Yossi Karutchi ayrıca bizi konserlerimizde eşlik ederek destek veren  Fatih Ozansoy´a bizi dinlemeye gelenlere, ödülü veren World Music Denmark´a, ve tabi ki parçanın as solisti Ahmet Ünal Alıcı’ya teşekkür ederim. Medyada ise özel teşekkürlerim DHA ve Hürriyet temsilcisi Ünsal Turan ve Thomas Nygard’a. Bu ödüldeki benim olan payı aramızda olmayan sevgili Teyzem Nuray Karabulut’a armağan ediyorum” dedi.

Hudna odul 1 Hudna-odul

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply