Volvo insansız araçlarını denemeye başladı

0

Ünsal TURAN / GÖTEBORG (NNA)

İSVEÇ’in ünlü otomobil firması Volvo, insansız araçlarını denemeye başladı. Göteborg şehri civarında yürütülen denemelerde Volvo’nün ürettiği yeni insansız araçlar sayesinde sürücüler, araç hareket halindeyken önlerine bakmadan,  gazete okuyabiliyor, bilgisayarı ile meşgul olabiliyor veya sms çekebiliyor. İnsansız trafiğe çıkabilen araçların daha güvenli olduğunu belirten Volvo yetkilileri, araçların kendi kendine park etmesi sayesinde içinde insan olmadığı için birbirine daha yakın park edebileceklerini, park sıkıntısının da büyük ölçüde giderileceğini söylediler. İnsansız araçların kaza yapma şansı da bulunmadığına dikkat çeken Volvo yetkilileri, çalışan insanların işe giderken trafiğe odaklanmalarına gerek kalmayacağını, araçta işlerini yaparak gidebileceklerini, hatta akıllı telefonlarla araçlarına verecekleri talimatla çocuklarını okula gönderebileceklerini söylediler. Volvo 2020 yılına kadar trafikte göreceğimiz araçları ile artık tek bir kazanın bile yaşanmayacağını garanti ediyor.

Göteborg çevresinde 50 km’lik bir alanda yaklaşık 100 aracı deneyen Volvo, araçların birbirine çok yakın mesafede seyir edebilmesi için birbiri ile konuşmasının şart olduğunu ve bunun için direksiyon ve ESC sisteminin de faaliyete geçmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Mercedes ve Auidi firmaları da kendi, kendine giden ve park eden araçlar üzerinde çalışmalar yapsalar da hukuksal olarak araçlarda bir sürücünün bulunması ve direksiyonu tutması gerekiyor. Ancak Volvo bu sorunu aşmış görünüyor çünkü Göteborg şehir meclisi insansız araçların trafikte denenmesine izin vermiş durumda. Bu da Volvo için bir avantaj oluşturuyor ve yakın zamanda araçlarını satışa sunabileceğini gösteriyor. Volvo firması yetkilileri, dünyada insansız araçların trafikte ilk kez İsveç’te görüleceği konusunda iddialarını sürdürüyorlar.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply