Tango Kraliçesi Berna

0

DANİMARKA’lılar tarafından “tango kraliçesi” olanak anılan Berna Dilek, düzenlediği tango gecesinde, dakikalarca alkışlandı. Büyükelçi Mehmet Dönmez’in de davetli olduğu tango gecesinde kardeşi Cumhur Dilek ile dans eden Berna Dilek, yakında kendi dans okulunu açacağını söyledi.

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

Danimarka’nın tango kraliçesi Berna Dilek düzenlediği tango gecesinde yine sanatını döktürdü. Büyükelçi Mehmet Dönmez’in de izlediği tango gecesinde birbirinden güzel figürlerle bir Arjantinli gibi dans eden Berna ve Cumhur Dilek kardeşler defalarca alkışlanarak, sahneye çağrıldılar. Berna Dilek NNA’ya yaptığı açıklamada “Bu tür akşamlar sık düzenleniyor ve bir çok farklı okul ve öğretmen bu tarzda geceler düzenleyebiliyor. Tango geceleri çok sosyal bir faaliyettir. Her kes birbiri ile dans eder. Çok sayıda insan tangoya önem veriyor. İnsanlar Tangonun Kraliçesi diyerek iltifat etmişler. Ben 10 yıldır tango yapıyorum bu işe ilk başlayanlardanım. Bir Türk olarak bunu yapmak çok güzel. 10 yıldır tek başıma yapıyordum ama bir yıldır Türk öğrencilerim var. Türklere İspanyolcada La Turka derler. Türk olmak Arjantin tangosu içinde büyük bir prestijdir. Çünkü Türkler bu konuda çok yeteneklidir. Bunu Türkler bilmese de Arjantin tangosu Türkiye’de popülerdir ve Arjantinliler bir biz bir Türkler bu dansı yapabilirler derler. Ben daha çok Türk’ün tango kurslarına ve gecelerine katılmasını bekliyorum” dedi.

Cumhur Dilek de tangoyu ablasından öğrendiğini belirterek “ben tangoya ablamdan bir yıl sonra başladım. İzmir’e geldiği bir dönemde beni zorla dansa götürdükten sonra ben de bu virüsü kaptım. Şimdilik sık, sık Danimarka’ya geliyorum ve birlikte dans ediyoruz ama umarım yakın zamanda ben de burada kalacağım ve daha sık dans etme ve öğrenciler yetiştirme şansını bulacağız” dedi. Cumhur dilek Milonga adlı hareketli dansın izleyenleri coşturduğunu ve çok alkış aldıklarını belirterek bundan memnuniyet duyduklarını söyledi.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=bOwtqywWPVc [/youtube]

Büyükelçi Mehmet Dönmez, Berna ve Cumhur Dilek’in başarını izlemekten büyük memnunluk duyduğunu belirterek “Bir Türk bayanın, Danimarka gibi bir ülkede böyle güzel bir girişimde bulunması ve Tango gibi zor bir dansta başarılı olması hepimizin gururu. Bu gecede çok nezih insanlar gördüm. Çok güzel ve duygu yüklü bir dans olan tangoda çok başarılı iki Türk görmek beni gerçekten memnun etti. Kendilerini kutluyorum ve benim yapabileceğim bir şey varsa her türlü desteğe hazır olduğumu söylemek istiyorum” dedi.

Berna ve Cumhur Dilek kardeşler, Büyükelçi Mehmet Dönmez’in bir hafta sonunu kendilerine ayırarak izlemeye gelmesini büyük bir takdirle karşıladıklarını belirterek “buna çok memnun olduk çok büyük incelik gösterdi ve bu tür faaliyetlere ilgi göstermesi bizi memnun etti” dediler.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply