Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /var/www/nordicnewsagency.net/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601
Iraklı General Khazraji neden ortaya çıktı?

Iraklı General Khazraji neden ortaya çıktı?

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

 

Saddam rejiminden kaçarak Danimarka’ya iltica eden ve 1996-2003 yılları arasında Söre kasabasında yaşadıktan sonra ortadan kaybolan Irak’ın eski Genel Kurmay Başkanı Nizar Al-Khazraji ortaya çıktı. Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra Irak ordusunun başına geçeceği söylenen ancak yaklaşık 100 bin Kürt’ün katliamından sorumlu tutularak Danimarka’da hakkında tutuklama kararı çıktıktan sonra ortadan kaybolan Khazraji’nin neden ortaya çıktığı merak ediliyor. Bazı Ortadoğu uzmanları, IŞİD’e karşı mücadelede Khazraji’den yardım isteneceği için ortaya çıkmış olabileceği yorumları yaptılar.

10 yıllık sessizlikten sonra ortaya çıkan Khazraji’nin 1980-1980 yılları arasındaki İran-Irak savaşında yaşananlar hakkında bir kitap yazdığı bildirildi. Danimarkalı gazeteci Jacob Topsö, Orta doğudaki karışıklık nedeniyle İnternet sayfalarını karıştırırken, Iraklı generalin izine rastladığını ve kitap yazdığını gördüğünü belirterek “Arap İnternet sayfalarında gezerken generalin izine rastladım. Gördüğüm kadarı ile, İran-Irak savaşı hakkında bir kitap yazmış. Sayfayı tercüme ettirdim. Anladığım kadarı ile Danimarka’ya nasıl sığındığı, Sorö’de nasıl yaşadığı ve Danimarka’dan nasıl kaçtığına dair de ikinci kitap yazıyor. Sanıyorum ki yakında kitapları piyasaya sürülür ama Danimarka’da olmaz. Böyle savaş suçlusu ve 100 bine yakın Kürt’ü öldürmekle suçlanan biri nasıl olur da kaçar anlamak mümkün değil”dedi.

Danimarka’nın İnformation gazetesi 3 şubat 2007 tarihli nüshasında, General Khazraji’nin CIA için çalıştığını belgeleriyle ortaya koymuştu. İnterpol tarafından aranan Khazraji’nin yine CIA tarafından korunduğu ve Irak’daki karışıklık nedeniyle ABD’nin kendisinden yararlandığı sanılıyor.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply