Eurovision’u, Avusturya’nın sakallı Lady’i kazandı

0

Eşcinsellerin yarışması Eurovision’da Avusturya’nın birinciliği, salonun büyük bir kısmını dolduran eşcinselleri sevince boğdu. Avusturyalı Conchita Wurst, yarışma sonucunda tekrar çıktığı sahnede “hepimiz birleşiyoruz bizi kimse durduramaz” dedi.

 

Ünsal TURAN / KOPENHAG

 

KOPENHAG’da yapılan Eurovision müzik yarışmasını Rise Like A Phoenix adlı şarkısı ile

Avusturya’nın sakallı Lady’i Conchita Wurst (Thomas Neuvirt) kazandı. 26 ülkenin yarıştığı Eurovision’da Avusturya 290 puanla birinci olurken, Hollanda 238 puanla ikinci, İsveç 218 puanla üçüncü oldu. Ev sahibi Danimarka ise göçmen asıllı Anis Basim ile 74 puan alarak 9’uncu sırada kaldı. Salonda büyük bir çoğunluk oluşturan eşcinsel seyirciler zaferin ardından seni çok seviyoruz Conchita,. Zafer bizim Conchita” şarkısı söylediler. Şehir merkezinde çeşitli meydanlara yerleştirilen dev ekranlardan yarışmayı izleyenler arasında da eşcinsellerin çoğunlukta oldukları görüldü. Danimarka medyası, Conchita’nın zagferini “sakallı bayan kazandı” manşeti ile verirken, Danimarkalı adına yarışan Anis Basim “hak eden şarkı kazandı”dedi.

 

 

 

 

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply