Danimarka, 2016’da dünya kadın konferansına ev sahipliği yapacak

0

Ünsal TURAN / KOPENHAG (NNA)

 

DANİMARKA, 2016 yılında Dünya Kadın Hakları ve Sağlığı Konferansı’na ev sahipliği yapacak. Konferansın 2016 yılı mayıs ayında yapılacağı, Prenses Mary tarafından parlamento binasında yapılan bir toplantıyla kamuoyuna   açıklandı. Veliaht Prens Frederik’in eşi Prenses Mary yaptığı konuşmada “kaybedecek zamanımız yok. Bir an önce genç kadınların geleceklerini güven altına almak zorundayız. Şu anda dünya çapında 25 yaşın altındaki kadınların sayısı çok yüksek. Bu nedenle onlara yatırım yapmalıyız. 2016 yılı mayıs ayında yapılacak küresel toplantıda onların geleceğini nasıl garantiye alırız, onların sağlık başka olmak üzere haklarını nasıl koruruz konuları ele alınacak”dedi.

 

GÜNDE 800 KADIN ÖLÜYOR

Toplantıda, her gün yaklaşık 800 kadının doğum yada hamilelik sırasında öldüğü, ölen kadınların ya çok genç ya da fakir olduğu için sağlık sisteminden yeterli şekilde yararlanamadığı için öldüğüne dikkat çekildi. Prenses Mary, kadınların hangi yaşta olursa olsun, eğitim, iş veya seks konuları gibi her konuda   erkeklerle aynı ve eşit haklara sahip olmaları gerektiğini söyledi. Daha önce 2010 ve 2013 yıllarında benzeri konferanslara katılan Prenses Mary, 2016’da Danimarka’nın ev sahipliği yapacağı konferansın da açılış konuşmasını yapacak.

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply