Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Aydın’ı ziyareti sırasında “Hakkın rızası, halkın izniyle başaracağız” dedi.

0

Aydın/ SNA

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Aydın’ı ziyaret etti.

Saat 12:00 civarında İzmir’e gelen, oradan da kara yoluyla Aydın’a hareket eden İhsanoğlu, Aydın otoban girişinde vatandaşlar tarafından karşılandı.

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, ilk olarak Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti. Burada yaptığı açıklamada “Medeniyetin beşiği, Efeler Diyarı Aydın’ın sorunlarını, imkânlarını ve geleceğini görüştük” diyen İhsanoğlu, seçimin milletin hak ettiği huzur, sükun ve güven içinde gerçekleşeceğine inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, daha sonra Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu ziyaret etti. Çerçioğlu’nu yeniden belediye başkanı seçildiği için kutlayan İhsanoğlu, Kuşadası, Nazilli ve Söke gibi ilçeleriyle Aydın’ın hak ettiği büyükşehir statüsüne kavuşmasından duyduğu mutluluğu ifade etti.

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu daha sonra Aydın’ın Çakırbeyli ilçesine giderek Adnan Menderes Evi’ni ziyaret etti. Adnan Menderes’in Aydın’la özdeşleşen bir şahsiyet olduğunu ifade eden İhsanoğlu, “Bu millete hizmet etmiş her şahsiyet hak ettiği kıymeti görmelidir. Geçmişimizle hesaplaşmak, bizim açımızdan ibret almaktır” dedi.

İçeride ve dışarıda barış, huzur ve kardeşlik vurgusu yapan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu , “Uygarlıklar, kardeşlikler şehri Aydın ülkemin de aydınlığı olacaktır” dedi.

İhsanoğlu, Aydınlıları 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandığa davet ederken, “Hakkın rızası, halkın izniyle başaracağız. Aydın bir Türkiye için ‘hadi gari sandığa” ifadelerini kullandı.

Çakırbeyli’nin ardından Aydın’ın Yenipazar ilçesine gidecek olan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Yörük Ali Efe’nin İstiklal Harbi’nin sembolleşmiş bir kahramanı olduğunu kaydederek “Aydın’ın tüm halkı ve milletimizin her ferdi birer Yörük Ali Efe’dir” ifadelerini kullandı.

Ekmeleddin1

Share.

About Author

Ünsal Turan

Gazeteciliğe öğrencilik hayatında 1968 yılında başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra Danimarka'ya yerleşti. Sırasıyla, Günaydın, Cumhuriyet gazeteleri ve Türk Haberler Ajansı'nın Kopenhag temsilciliklerini yaptı. İki yıl (1989-1990) Türkiye'de bakan başdanışmanlığı yaptı.1984 yılında Rahmetli Çetin Emeç'in teklifi üzerine Hürriyet'e yazmaya başladı. O tarihten sonra Hürriyet, Doğan Haber Ajansı (DHA) İskandinav ülkeleri temsilcisi olarak çalıştı. Kraliyet ve parlamento muhabiri olarak çalışıyor. Ayrıca İsveç ve Danimarka kraliyet ailesi mensuplarına danışmanlık yaptı.

Leave A Reply